-

Wolfram

Komentarze użytkownika

@Polityka historyczna Dudy II (23 lutego 2018 09:33)

Ten drugi, Frost to jakiś producent lodówek, jak Zanussi?

Wolfram
23 lutego 2018 10:58

@Niepokorni Cywińscy, ks. Radziwiłł, KL Auschwitz oraz Polacy i dotacje. (18 lutego 2018 03:04)

OT

Przysięga przysięgą - swego czasu, będąc w organizacji, która podobno ukształtowala wielu wspaniałych ludzi - harcerstwie ustaliliśmy z kolegami, że fragment "być wiernym w sprawie socjalizmu" zmodyfikujemy na: "być biernym sprawie socjalizmu".

W wojsku - a był to okres przełomu (koniec lat 80 XX wieku) - byliśmy przygotowani na ewentualne modyfikacje z obstrukcją włącznie zatwierdzania sojuszy, wtedy z ZSRR, gdyby propozycja padła.

Kto tam sobie co mruczy pod nosem, czy wykrzykuje - niekoniecznie musi być zgodne z papierami.

Przy okazji, poza tematem - jak słowa Bóg i Ojczyzna czy też Polska znikały i pojawiały się w przysiędze harcerskiej. Ciekawe poznawczo - Bóg był jeszcze w 1947, ale też i wersja dla ateis ...

Wolfram
20 lutego 2018 12:47

@Niepokorni Cywińscy, ks. Radziwiłł, KL Auschwitz oraz Polacy i dotacje. (18 lutego 2018 03:04)

Obawiam się, Drogi Magazynierze, że jest o wiele prościej.

"Nasi" - ale niekoniecznie wszyscy i z jednakowym natężeniem rozmawiają i negocjują zwrot. To jest faktem.

Ponieważ mają świadomość dwóch innych faktów - iż wajcha, co ich przekłada, to pewne pojęcie abstrakcyjne - natomiast wybory są wydarzeniem ze świata realnego - i trzeba je wygrać, by rządzić. Tych wyborów nie da się wygrać mając przeciwko sobie elektorat - którego mieniem mają zadysponować. Nie da się też ich wygrać mając przeciwko sobie narzędzie, za pomocą którego przekłada się wajchę - media. Te wymagania są sprzeczne - tzn. zaspokojenie elektoratu wymaga nieoddawania, a zaspokojenie mediów - oddawania. 

Stąd gra na nie ...

Wolfram
20 lutego 2018 12:12

@Paryż, Niemcy, miłość i kolaboracja. (15 lutego 2018 14:09)

Z De Gaulle'm - i jego miłością do ZSRR - o ile dobrze pamiętam, to kiedyś na blogu C. pojawiła się informacja (przy okazji którejś z nowych produkcji filmowych naszych zaangażowanych artystów) - iż chodziło o sprowadzenie żołnierzy francuskich, którzy nieco pobłądzili i w wyniku tego błądzenia dostali się pod administrację sowiecką (m.in na terenie Polski), co mogło zakończyć się "wyjazdem do Mandżurii". Była potrzeba okazania zrozumienia dla koncepcji Stalina - a przy okazji, jak widać posprzątania u siebie niezdyscyplinowanych elementów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/33_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_SS_(1_francuska)_Charlemagne

 

p.s.

Tekst Zbigwie - cenny, bo jak mówią - powtarzanie matką nauki - czyli nigdy za wiele. Dob ...

Wolfram
16 lutego 2018 15:28

@Felieton kubistyczny (14 lutego 2018 09:11)

Problem w tym, że nie da się skutecznie zablokować zakupu ziemi tylko cudzoziemcom (tzn. wyrazić tego wprost w ustawie) - by nie narazić się na zarzut dyskryminacji i naruszania umów międzynarodowych - można to zrobić tylko tak, jak jest - czyli uktrudniając też swoim obywatelom.

Bubel, którego ofiarę opisuje Autor polega na tym,  że w rozumieniu ustawy rolnikiem nie można być w dwóch gminach jednocześnie - nawet sąsiednich, co jest absurdem.  Wynika to z prymatu prawa procesowego nad materialnym (ogólna tendencja w państwach tzw. świeckich, liczy się przepis, a nie fakty czy aksjologia).

Jest to choroba współczesnego ustawodawstwa - sformułowanie: "w rozumieniu ustawy" - często zaprzecza to oczywistości c ...

Wolfram
14 lutego 2018 13:55

@Jak długo można przeżyć bez oddychania i za ile? (3 lutego 2018 09:13)

Nazwa zawodów triathlonowych w wersji dla "stalowych ludzi" kilka kilometrów pływania, potem chyba 180 km rowerem, a na koniec pełny maraton. Do tego limity czasowe i ograniczenia w rodzaju zachowania odległości od innego zawodnika, jadącego na rowerze, by nie jechać w tunelu aerodynamicznym, zakaz pomocy zawodnik zawodnikowi etc.

Takie triathlony (Iron Man) to wersja specjalna - w Polsce możesz zorganizować zawody na tych samych dystansach, ale nie dostaniesz prawa do używania nazwy. Mistrzostwa świata odbywają się na Hawajach.

Normalny sprawny człowiek ma trudność z zaliczeniem każdej konkurencji osobno, a co dopiero jedna po drugiej.

Przyglądałem sie trochę temu, co dzieje się wokól tych dyscyplin - to oprócz samego przekracza ...

Wolfram
3 lutego 2018 13:04

@Polacy, Żydzi, statystyka i bałagan (2 lutego 2018 19:04)

Tytułem skromnego uzupełnienia, przykładowe miasto powiatowe, Pułtusk, 60 km na północ od Warszawy.

W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej Pułtusk liczył około 20.000 mieszkańców (12.000 Polaków, 7.000 Żydów i 1.000 Niemców).

Za:  Ocalić od zapomnienia… miejsca pamięci II wojny światowej w powiecie pułtuskim

Nota bene to rodzinne miasto pana Lejby Fogelmana - z Pułtuska pochodzą jego rodzice, nie wiem, czy on sam.

Po wojnie moja rodzina kupiła tam od Żyda nieruchomość - Żyd wyjechał do Izraela. Ciekawe, jaki status będzie miała w roszczeniach. Jakby co są księgi wieczyste i akty notarialne, a posiadaczem jest już kto inny.

W świetle tych danych definicja slowa "sąsiedzi" nabiera innego znaczeni ...

Wolfram
3 lutego 2018 00:34

@Pożal się Boże Eska (2 lutego 2018 16:03)

Nie wem, czy zajrzałeś pod link na Onecie (w postach wyżej) - treść jest w sposób oczywisty konkludentnie sugerująca, o ile  nie wyrażona wprost - a obecnie mamy to:

Według ambasady "na Twitterze 1 lutego TVP Info opublikowało wpis łączący reakcję Izraela na nowelizację ustawy o IPN z kwestią reprywatyzacji". "Trudno o bardziej jaskrawy przykład antysemickiego fake newsa" - podkreślono w komunikacie.

Za:

TVP przeprasza ambasador Izraela za wpis na Twitterze

Warto przeczytać całość.

Wolfram
3 lutego 2018 00:06

@Pożal się Boże Eska (2 lutego 2018 16:03)

Jak dla mnie może być, nie oponuję. Może po prostu inaczej definiuję atak.

Wolfram
2 lutego 2018 23:34

@Pożal się Boże Eska (2 lutego 2018 16:03)

Nie wiadomo, kto winny - i czy winny - bo zapisy samej ustawy są takie - że do przyjęcia (są jakimś kompromisem)  - a PiS, jak się wydaje został atakiem Izraela zaskoczony. Za mało wiemy - a wiemy tyle, że cedzą nam informację przez zęby. Oczywiście można powiedzieć, że muszą, bo taka jest natura negocjacji - ale czasem się okazuje, że coś trzeba było wyciągnąć na światło dzienne wcześniej - bo nie ma się do czego odwołać - a druga strona nie ma skrupułów.

Na plus - oceniam to, że jednak stanowisko jest twarde - a co będzie, czas pokaże. Nie wątpliwie od wielu lat po raz pierwszy nie ustępujemy - mam nadzieję, że nie mylę się w tej ocenie. Co do tego, czy to Prezes jest lepszy, czy Prezydent - to się okaże - ich motywacje są różne od propa ...

Wolfram
2 lutego 2018 23:18

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Ja to pikuś,choć miło to słyszeć :) Mam kolegę ze studiów, który podczas ogłoszenia wyroku (uniewinnienie) był świeżo upieczonym magistrem prawa. Wcześniej jednak musiał sprzedać dom na adwokackie honoraria. Ten prawnik, co nim nie jest pomaga wybranym ludziom - jak sam mówi w ramach pokuty, jaką na siebie nałożył. Ma bardzo twórcze pomysły - jak byl problem ze znaleziemiem świadka, to zwrócił się do FBI o pomoc prawną - co zostało skwitowane salwą śmiechu, że gdzie oni coś zrobią - ale świadek się znalazł. Pomógł kobiecie w skomplikowanej sprawie spadkowej, za darmo (samotna wdowa) - i do tego za granicą - za co zawodowy prawnik, bardzo znany zażądł 70% wartości spadku - a był znaczny.

W jego własnej adwokat był przekona ...

Wolfram
2 lutego 2018 22:59

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Nie :) Mój prawnik też nie jest prawnikiem - jak sam o sobie mówi - skończył tylko trzy ostatnie lata prawa, w Sądzie Rejonowym w [...]. Wygrał 4 sprawy karne i 15 cywilnych. Na liczniku ma usunięcie z zawodu prezesa sądu. Korzystam oczywiście z usług zawdowych prawników - chociaż oni mówią, że jestem bezczelny, jak mówię, że czegoś nie potrafię - żebym sobie doczytał. Doświadczenie i obycie procesowe - to duża wiedza i można ją nabyć ćwicząc na sobie - albo praktykując - a tego bez uprawnień zrobić nie można. Mam szacunek dla zawodu, a moja wiedza jest wycinkowa - ale z co najmniej dobrą wykładnią.

Wolfram
2 lutego 2018 22:29

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Powiem tak - bezstronny sąd musi sprawdzić każdą hipotezę - nawet, jak jest mało prawdopodobna. Nie sugeruje nawet, ze sobie coś podopisywali - tylko, że dostali, pewnie nie wszyscy, za coś, za co kto inny by nie dostał - prawo to specyficzna dziedzina, nie to co np. architektura. 

Wolfram
2 lutego 2018 22:09

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Całkiem możliwe - wytłumaczenia są trzy - przypadek (zbieg okoliczności), istnienie korelacji z czymś - lub przyznanie, że nie wiemy i nia ma możliwości ustalenia ( co najwyżej niepotwierdzone hipotezy).

Tak na marginesie - właśnie po to bywa potrzebny pawnik, by w sądzie można powiedzieć, że to był niefortunny zbieg okoliczności, działanie bez zamiaru, błąd, brak wiedzy - etc. wyłaczające odpowiedzialność karną lub osłabiające.

To akurat jest dowiedzione - bo wielu zbrodniarzy wojennych dostało wyroki jak za kradzież ogórków z piwnicy, czy roweru. To nie jest kwestia tylko tego, że sądy były przychylne.

Wolfram
2 lutego 2018 22:00

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Sprytniej to nie - ale prawnik wie i ma to opanowane, jak się zachować w sytuacji gdy zwykły człowiek będzie sie zastanawiał.

Np. likwidacja świadków, dowody pisemne formułowane tak, by z nich nic nie wynikało - a było wiadomo, o co chodzi, usuwanie dowodów materialnych - jak się ma opanowany warsztat to idzie to sprawniej. Rozmycie kompetencji - ten kto wydaje rozkaz generalny nie uczestniczy - ten, kto uczestniczy działa na rozkaz. Tworzenie łańcuchów decyzyjno-formalnych, by nikt za nic nie odpowiadał.

Nie oznacza, że to z definicji było skuteczne - ale prawnik zwykle nie wyprowadza klienta z błędu, że i tak mu nie pomoże.

Góra postanowiła - weźmy prawników - wybierzmy tylko odpowiednich - tj.  bez skrupułów - a ci czuli s ...

Wolfram
2 lutego 2018 21:51

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Mam za małą wiedzę o adwokatach przedwojennych, w szczególności żydowskich - ale może pewnym tropem będzie to - iż spodziewam się, że byli to ludzie, co do których miałbym wątpliwość czy lojalni wobec swojego pochodzenia - tj. spodziewam się wyalienowania - chęci odcięcia się - i to mogło być wykorzystane.

Na tej zasadzie - iż ktoś w pewnym sensie zdradził swoje pochodzenie - więc jest potencjalnie bardziej podatny. To tylko hipoteza, wymagająca pogłębionej analizy. Na takie wyalienowanie wskazują braki językowe i nieznajomość kultury. Biologicznie to Żyd - ale ktoś, kto nim być nie chce. To może rodzić niechęc czy wręcz nienawiśc do własnego pochodzenia i chęc udowodnienia, że jest się innym.

To czywiście pozostaje w konflikcie z tzw. etyką  ...

Wolfram
2 lutego 2018 21:42

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Nie znam niestety dobrej odpowiedzi - i zapewne jest złożona. Sam znam wielu dobrych prawników - w tym sensie że i kompetentnych - i uczciwych - więc nie jest to skaza wpisana w zawód czy dyscyplinę jako taką. Taka statystyka może powodować upraszczające oceny.

Sądzę, że jednym z powodów jest to, że kierujący państwem wiedzieli, iż to co robią to zbrodnia - więc oczekiwali fachowej (wiem, jak to brzmi) porady, jak to zrobić, by starać sie uniknąć odpiwiedzialności w przyszlości - i także, by inne sprawy - jak rabunek mienia, czy np. wpisy w księgach wieczystych były takie, by ich potem nie można kwestionować.

Wolfram
2 lutego 2018 21:21

@O zbawiennej roli polemik, czyli art. 55a punkt 3 ustawy przeciw „polskim obozom śmierci” wraz komentarzami Mietka Zadziornego i Wolframa. (1 lutego 2018 01:32)

Ktoś może mieć problem z przebiciem się przez Twój tekst - więc może przykład.

Mam prze sobą dokumenty egzekucyjnie na kilka milionów złotych. Egzekucja na podstawie nieistniejącego tytułu. Komornik już siedzi, ale za co innego, zdjęty przez ABW.

Mam kilka postanowień sądu, że należy kontynować postępowanie karne wobec komornika. Prokuratura od ponad pół roku nie zrobiła nic po decyzjach sądu, że ma kontynuować to postępowanie - powinna mnie zawiadomić o podjęciu czynności. Mam odmowę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora, wydaną przez odpowiedni organ, podległy Ministrowi. Sprawa przeszła przez biurka - Z. Ziobry i P. Jakiego.

Pozornie, ktoś może powiedzieć, że są zapracowani - ale przecież&n ...

Wolfram
2 lutego 2018 20:53

@O zbawiennej roli polemik, czyli art. 55a punkt 3 ustawy przeciw „polskim obozom śmierci” wraz komentarzami Mietka Zadziornego i Wolframa. (1 lutego 2018 01:32)

To jest logiczne - że ci, co zostali wymordowani całymi rodzinami bezpotomnie i bez jakichkolwiek spradkobierców - niczego nie odziedziczą.

Wsparcia finansowego mogą doznać ci, co ocaleli - bo i tacy są. Kiedys o tym pisano, że w Izraelu jest sporo takich, co klepią biedę - a nawet są do nich pretensje, że ocaleli - bo jak to można było ocaleć, pewnie coś było z nimi nie tak.

Ci ocalali - jak wynika z prostych obliczeń (tylko specyficzna grupa warszawskich prawników nie rozumie, że osoba nie może żyć 128 lat) - są nieliczni - więc nawet gdyby Polska (podkreślam nawet gdyby) płaciła wszystkim emerytury do dońca życia - to nie byłby to straszny ból. Może byłoby to tańsze niż nowa MABENA.

Wnosek jest prosty głównymi beneficjentami byliby spad ...

Wolfram
2 lutego 2018 20:21

@Czy prawnicy mają zawodową skłonność do zbrodniczego sadyzmu? (2 lutego 2018 19:28)

Dorzucę się do tej listy.

Konferencja w Wannsee (tłumaczyć nie trzeba, tam podejmowano decyzję o eksterminacji Żydów)

Na dole jest lista uczestników - jak widać przed wieloma, zbyt wieloma nazwiskami tytuł Dr. Po sprawzieniu okazuje się, że są to niemal wyłącznie doktoraty z prawa.

Ja nie będę tego komentował - by nie narazić się na zarzut stronniczości. Trudne i złożone problemy prawne wymagają fachowców - znane jest powiedzenie, ze jak jest trudny spór czy zawiła sprawa, to trzeba by siedli nad tym prawnicy.

Wolfram
2 lutego 2018 20:07

Strona 1 na 10.    Następna